Co, jak a proč v energetickém hospodářství

Co je energetické hospodářství

Energetické hospodářství je proces monitorování, kontroly a hospodaření s energiemi v budovách a objektech. Mnoho firem se snaží ušetřit své výdaje a neplýtvat zbytečně financemi. Energetické hospodářství pomáhá optimalizovat výdaje za energie. 

 Většinou zahrnuje následující kroky:

  • Sběr dat a měření spotřeby energií.
  • Nacházení možností pro ušetření energií a výpočet toho, kolik se určitou cestou dá ušetřit (analýza dat měřičů pro zjištění plýtvání energiemi, prověření možnosti ušetřit výměnou spotřebičů jako jsou žárovky atd.).
  • Podniknout kroky k ušetření na energiích – zabránění plýtvání s energiemi, výměna neefektivních spotřebičů.
  • Sledování postupů pomocí analýzy dat z měřičů a vypracování výstupu o výsledcích.

Další významy energy managementu 

Energy management se netýká pouze šetření odběru energií v budovách. Tento termín se používá také v dalších odvětvích:

  • Je to činnost, kterou vykonávají dodavatelé energií, aby se ujistili, že jejich zdroje energie vytváří dostatek energie pro uspokojení poptávky.
  • Další využití tohoto termínu najdeme například i v letectví.

Energetické hospodářství v soukromých domech 

Zatímco energetické hospodářství je již dlouhou dobu používáno v rámci správy budov, jeho použitív kontextu soukromých domů je poměrně nedávné. Mnoho majitelů domů si neuvědomuje veškeré aspekty energetického hospodaření, a tak často podnikají neefektivní kroky pro snížení spotřeby energií.

Přitom proces analýzy a následné provedení kroků pro ušetření na energiích je stejně efektivní ve velkých budovách, jako v soukromých domech. Pokud jste tedy majiteli domu, nenechte se odradit tím, že se článek zaměřuje primárně na větší budovy. I vy si můžete odnést cenné rady.

Proč je energetické hospodářství důležité 

Energetické hospodářství je klíčové pro snížení výdajů za energie. Velká část šetření energií také přímo souvisí s globální potřebou šetřit zdroje. Tento trend ovlivňuje ceny energií, emisní cíle i legislativu. Rozhodně se tedy vyplatí provést kompletní audit výdajů za energie a správně jejich spotřebu optimalizovat.

Kontrola a snížení spotřeb energie:

Jak jsme již zmiňovali, energetické hospodářství je způsob, jak kontrolovat a ušetřit na spotřebě energií. To je důležité, protože umožňuje:

  • Snížit výdaje – což se stává stále více aktuální s rostoucími cenami energií.
  • Snížit dopad na životní prostředí – zbytečné plýtvání není dobré pro dlouhodobý stav prostředí a vyčerpává neobnovitelné zdroje.
  • Snížení rizik – čím více energií spotřebujete, tím více Vás ovlivní případné zdražení či snížení dodávek. Vaše firma tak bude nést případné změny cen energií mnohem hůře. Energetické hospodářství může pomoci snížit toto riziko pomocí snížení Vaší potřeby energií. Díky monitoringu se pak vývoj spotřeby energií ve Vašich budovách stává předpověditelnějším.

Energetické poradenství pro náhradní plnění

Poskytujeme i další bezpečnostní a úklidové služby, jako například fyzická ostraha a vzdálený  monitoring. To vše můžete odebrat jako službu pro náhradní plnění a splnit tak povinný podíl, který udává stát firmám s více jak 25 zaměstnanci.

Máte zájem o spolupráci? Kontaktujte nás!

Pokud Vás zaujala naše nabídka, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře. Ozveme se Vám co nejdříve s nabídkou.

* povinné položky


Odesláním informací berete na vědomí, že společnost D.I.SEVEN FACILITY s.r.o. bude jako správce osobních údajů uchovávat Vaše kontaktní údaje a další informace, které nám poskytnete, a to za účelem zpracování obchodní nabídky a pro zasílání obchodních sdělení, pokud takové využití kdykoliv v budoucnu neodmítnete.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...