Náhradní plnění

Náhradní plnění je ze zákona (§81 o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.) jednou z možností splnění povinného podílu. Spočívá v odebrání služeb, zboží či zadávání zakázek firmám, které mají více jak 50% OZP zaměstnanců a fungují jako dodavatelé náhradního plnění. Povinnost splnit povinný podíl OZP se týká všech zaměstnavatelů s více než 25 zaměstnanci.

Náhradní plnění 2023 Náhradní plnění 2023 Aktuální informace. Odkazy na legislativu. Rady a způsoby jak splnit povinný podíl OZP. Náhradní plnění 2023
Kalkulačka pro náhradní plnění Kalkulačka pro náhradní plnění

Spočítejte si kolik ušetříte na odvodu státu. Příklad výpočtu spolu s vysvětlením. 

Kalkulačka pro náhradní plnění
Informace pro OZP Informace pro OZP

Pomáháme handicapovaným a tvoříme pro ně pracovní místa.

Informace pro OZP

Aktualizováno 09. 12. 2021

Náhradní plnění šetří finance

Odběrem služeb pro náhradní plnění docílíte mj. i lepší optimalizace nákladů. Chcete-li si orientačně rychle spočítat, kolik ušetříte v případě náhradního plnění, využijte naši kalkulačku pro náhradní plnění. Ta operuje vždy s nejaktuálnější průměrnou měsíční mzdou, kterou vyhlašuje Český statistický úřad.

Náhradní plnění v roce 2023

Připravili jsme pro Vás speciální sekci náhradní plnění 2023. Můžete se podívat na možnosti plnění povinného podílu v letošním roce. Zjistěte, jaké všechny služby můžete letos odebírat a optimalizujte své náklady s maximálním užitkem pro vaši společnost. 

Co je povinný podíl OZP

Povinnost zaměstnávat OZP, osoby se zdravotním postižením, mají ze zákona všichni zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci. Zaměstnávání OZP je dáno povinným podílem 4 % z celkového počtu zaměstnanců.

Jak povinný podíl splnit

A. Přímé zaměstnávání osob se zdravotním postižením

B. Náhradní plnění 
(odběr služeb či výrobků od společností s 50 % zaměstnanců OZP)

C. Finanční odvod státu za nezaměstnávání OZP

Všechny uvedené možnosti lze kombinovat.

Co když nesplním povinný podíl?

Může Vám být uložena pokuta za správní delikt (přestupek) nesplnění povinného podílu zaměstnávání OZP až do výše 1 000 000 Kč. Zdroj: Plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (MPSV)

Co získám, když odeberu služby v rámci náhradního plnění od D.I.SEVEN FACILITY?

Především užitečné podpůrné služby, díky kterým se budete moci soustředit na svoji hlavní činnost. Nejen že ušetříte na odvodech státu, ale podpoříte tak zaměstnávání OZP a splníte tak povinný podíl. Služby lze navíc kombinovat a sestavit tak praktický balíček. Podívejte se jakých 7 potřeb má každý objekt.

Bezpečnostní agentura - D.I.SEVEN - poskytuje náhradní plnění

Proč vybrat naši bezpečnostní agenturu

V zaměstnávání OZP máme bohaté zkušenosti. Podíl našich zaměstnanců OZP je nadpoloviční a díky tomu můžeme poskytovat služby pro náhradní plnění. S náhradním plněním od bezpečnostní agentury D.I.SEVEN FACILITY s.r.o. si ani v roce 2023 nemusíte dělat starosti, pokud si zajistíte odběr služeb včas, tj. do vyčerpání limitu objemu pro poskytování náhradního plnění 2023Náhradní plnění je nejvýhodnějším způsobem plnění povinného odvodu za podíl OZP, jelikož touto cestou ušetříte na odvodu státu a zajistíte si užitečné podpůrné služby.

Náhradní plnění a legislativa

Konkrétní příklad

Pro lepší ilustraci si ukažme postup plnění povinného podílu na fiktivní firmě. Ta zaměstnává 50 zaměstnanců. Ze zákona jí tedy vzniká povinnost zaměstnávat 2 OZP pracovníky z tohoto celkového počtu zaměstnanců. Může tedy splnit povinný podíl touto cestou. Pokud ovšem není schopná vytvořit pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením, pak jí zbývají ještě dvě možnosti:

  • náhradní plnění 
    Společnost odebere služby nebo zboží, či zadá zakázky uznanému dodavateli náhradního plnění. Ke splnění povinnosti zaměstnávat OZP pracovníky náhradně potom za 2 osoby splní odebráním služeb.
  • odvod státu
    Firma odvede finanční částku do státního rozpočtu. Oproti náhradnímu plnění ale firma pro sebe nic nezíská.

Kalkulačka je nyní aktuální pro rok 2022, jak Český statistický úřad oznámí průměrnou měsíční mzdu za I. až III. čtvrtletí roku 2022, bude aktuální pro rok 2023. Zde si můžete vypočítat odběr náhradního plnění pro aktuální rok - Kalkulačka náhradního plnění

Ohlášení o splnění povinného podílu

Postaráme se o veškerou administrativu spojenou s náhradním plněním. Na Vás je následně vykázat povinný podíl. V souvislosti se zavedením evidence náhradního plnění dochází k odstranění povinnosti odběratele uvádět údaje o náhradním plnění v ohlášení o plnění povinného podílu. Odběratelé tedy, tak jako doposud, budou pouze ohlašovat Úřadu práce ČR do 15. 2. na předepsaném formuláři zda splnili či nesplnili povinný podíl včetně způsobů jeho plnění. Nebudou však již uvádět konkrétní informace o jednotlivých dodávkách, protože potřebné informace budou obsaženy v elektronické evidenci. Do elektronické evidence zadává údaje naše společnost.

Máte zájem o spolupráci? Kontaktujte nás!

Pokud Vás zaujala naše nabídka, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře. Ozveme se Vám co nejdříve s nabídkou.

* povinné položky


Odesláním informací berete na vědomí, že společnost D.I.SEVEN FACILITY s.r.o. bude jako správce osobních údajů uchovávat Vaše kontaktní údaje a další informace, které nám poskytnete, a to za účelem zpracování obchodní nabídky a pro zasílání obchodních sdělení, pokud takové využití kdykoliv v budoucnu neodmítnete.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...