Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Osoba se zdravotním postižením

Dnešní článek Vám usnadní orientaci v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Zjistíte, proč je důležité tyto osoby zaměstnávat, jak jim zaměstnavatelé mohou pomoci, či jakou roli v této problematice hraje náhradní plnění.

Podle § 67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti je osoba se zdravotním postižením:

  • Invalidní ve třetím stupni
  • Invalidní v prvním nebo druhém stupni
  • Osoba zdravotně znevýhodněná

Všeobecně se jedná o osoby, které mají dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Ten se může týkat jak psychického, tak fyzického stavu daného člověka. Přesto tento stav nemusí nutně bránit ve vykonávání pracovní činnosti. Mnoho předsudků o osobách se zdravotním postižením tedy není na místě.

Stát se neustále snaží zlepšovat pracovní podmínky těchto občanů. Možnost vykonávat pracovní činnost totiž velmi zvyšuje kvalitu života osob se zdravotním postižením. Podle zaměstnavatelů, kteří tyto osoby zaměstnávají, se často jedná o ty nejpečlivější a nejpracovitější zaměstnance.

Jednou z možností podpory těchto osob je vytvoření adekvátních chráněných pracovních míst, která by se přizpůsobila zdravotním požadavkům jednotlivých OZP. Pro tyto zaměstnavatele pak stát poskytuje celou řadu výhod a příspěvků. Podrobnější informace o zaměstnávání osob se zdravotním postižením se dočtete na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Další pilíř podpory uplatnění OZP osob na trhu práce přináší zavedení povinného podílu. Ten se týká firem s více jak 25 zaměstnanci, kterým vzniká povinnost zaměstnávat OZP osoby v 4% poměru k přepočtenému počtu zaměstnanců. Existují ovšem také firmy, které nemohou přímo zaměstnávat OZP osoby. Přesto se mohou na jejich podpoře podílet. Právě zde přichází na řadu náhradní plnění.

Náhradní plnění jako podpora OZP 

Náhradní plnění je ze zákona dalším způsobem, jak splnit povinný podíl. Ve své podstatě spočívá v tom, že větší firmy některé služby nebo zboží odebírají od dodavatele náhradního plnění místo od jiného dodavatele, který se zaměstnávání OZP nevěnuje.

Dodavatel náhradního plnění musí zaměstnávat nadpoloviční počet OZP. Firma tedy touto cestou splní svou povinnost využitím služeb od zaměstnavatele, který má na rozdíl od ní prostor pro vytvoření vhodných pracovních místo pro osoby se zdravotním postižením.

Touto cestou náhradní plnění nepřímo podporuje uplatnění OZP na trhu práce, jelikož jim pomáhá najít uplatnění a překonat překážky, které na ně na pracovním trhu mohou čekat. Pro samotnou firmu je tato spolupráce také velmi výhodná. Nejen, že splní povinný podíl, který jí ukládá stát, navíc ale získá užitečné a potřebné služby či zboží.

Náhradní plnění od D.I. SEVEN FACILITY

D.I. SEVEN FACILITY má již dlouholetou zkušenost v zaměstnávání OZP a poskytování náhradního plnění. Nabízí celou řadu služeb, které najdou své uplatnění v každé firmě. Mezi tyto služby patří především služby v rámci facility a property managementu jako jsou:

D.I.SEVEN FACILITY garantuje kvalitu a profesionalitu svých služeb. Společnost je také pojištěna proti škodě na klientovi. Můžete si tak být jisti, že splníte náhradní plnění bez problému.

Máte zájem o spolupráci? Kontaktujte nás!

Pokud Vás zaujala naše nabídka, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře. Ozveme se Vám co nejdříve s nabídkou.

* povinné položky


Odesláním informací berete na vědomí, že společnost D.I.SEVEN FACILITY s.r.o. bude jako správce osobních údajů uchovávat Vaše kontaktní údaje a další informace, které nám poskytnete, a to za účelem zpracování obchodní nabídky a pro zasílání obchodních sdělení, pokud takové využití kdykoliv v budoucnu neodmítnete.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...