Společenská odpovědnost firem

O společenské odpovědnosti firem 

Mnoho společností již dlouho praktikuje různé formy společenské a sociální odpovědnosti. Hlavním cílem těchto aktivit je celkové blaho komunity, které touto cestou mohou firmy ovlivnit. V ideálním případě se propojí sociální a environmentální aktivity dané firmy s jejím obchodním záměrem a hodnotami.

Způsoby společenské odpovědnosti firem se dělí na: 

  • Oblast životního prostředí: Primárním cílem společenské odpovědnosti některých firem je životní prostředí. Velké i malé společnosti mohou zredukovat odpad, který produkují, což přispívá k celkovému zlepšení životního prostředí. Velké společnosti mohou mít podstatný vliv na životní prostředí. Vytváření velkého množství odpadu zatěžuje přírodu a ve finále ovlivňuje klima. Může mít také negativní dopady na zdraví obyvatel. Stejný vliv, který umožňuje firmám negativně ovlivnit životní prostředí, jim dovoluje podílet se na jeho ochraně.
  • Sociální oblast: Firmy také praktikují společenskou odpovědnost pomocí příspěvků do národních a lokálních charit. Ať už to zahrnuje dar ve formě času či peněz, firmy mají mnoho zdrojů pro podporu neziskových organizací a lokálních komunitních programů.
  • Ekonomická oblast: Do této oblasti patří transparentnost firemního jednání, vytváření dobrých obchodních vztahů a zabraňování korupci.

Sociální oblast společenské odpovědnosti 

D.I.SEVEN FACILITY se specializuje na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a poskytování náhradního plnění. Článek se tedy dále zaměřuje na sociální oblast společenské odpovědnosti firem.

firmy se bohužel domnívají, že sociální odpovědnost je oxymóron. Tedy něco, co nelze skloubit s hlavním cílem firmy získat zisk a zlepšovat svůj provoz.

Z těchto důvodů v některých oblastech jejich aktivit zasahuje stát, který reguluje pravidla jejich chování. V sociální oblasti pak může být jedním z příkladů stanovení povinného podílu OZP.

Ten udává firmám s více jak 25 zaměstnanci povinnost zaměstnávat pracovníky OZP. To ovšem nemusí být pro všechny firmy proveditelné. Proto lze podpořit osoby se zdravotním postižením a jejich uplatnění na pracovním trhu i pomocí náhradního plnění, tedy odebráním služeb či zboží od jiných společností, které jsou schopné vytvořit ideální podmínky pro osoby se zdravotním postižením. Tyto společnosti musejí zaměstnávat více než 50% OZP zaměstnanců, aby se kvalifikovali jako dodavatelé náhradního plnění.

Touto formou větší firmy podporují kvalitu života osob, které mají zdravotní postižení, a zlepšují jejich pozice na pracovním trhu. Osoby se zdravotním handicapem mají často ztíženou startovní pozici. Přesto jsou schopni vstoupit do pracovního poměru a z ohlasů zaměstnavatelů patří k nejpracovitějším a nejspolehlivějším zaměstnancům.

Pomocí náhradního plnění i firma samotná obdrží garantované profesionální služby. D.I.SEVEN FACILITY nabízí v rámci náhradního plnění služby facility managementu. Tyto služby zahrnují například:

Společenská odpovědnost firem tedy v ideálním případě přináší benefity jak pro celkovou společnost, tak i firmám samotným. Poslední možností splnění povinného podílu je potom finanční odvod státu. Ten ovšem nepřináší firmám žádné výhody. Také firmy samotné ztrácejí kontrolu nad tím, jaké výhody pro zlepšení statusu OZP budou z jejich peněz zavedeny. Státem stanovená povinnost nespadá pod společenskou odpovědnost. Její různé formy splnění však nabízejí firmám možnost podílet se na zlepšení dané společenské oblasti. Firmy se tak mohou rozhodnout místo pouhého zaplacení odvodu státu vyhledat poskytovatele náhradního plnění a vědět tak, kde jejich peníze ve finále pomáhají zlepšit uplatnění OZP pracovníků.

Zdroje:

www.businessnewsdaily.com/4679-corporate-social-responsibility.html

Máte zájem o spolupráci? Kontaktujte nás!

Pokud Vás zaujala naše nabídka, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře. Ozveme se Vám co nejdříve s nabídkou.

* povinné položky


Odesláním informací berete na vědomí, že společnost D.I.SEVEN FACILITY s.r.o. bude jako správce osobních údajů uchovávat Vaše kontaktní údaje a další informace, které nám poskytnete, a to za účelem zpracování obchodní nabídky a pro zasílání obchodních sdělení, pokud takové využití kdykoliv v budoucnu neodmítnete.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...